В Україні – епідемія віл/Снід

Україна віднесена до групи країн з епідемією ВІЛ-інфекції/СНІД, яка досягла масштабів, найнебезпечніших у Європі. Рівень захворюваності на ВІЛ-інфекцію серед населення становить 1,3 %. Щодня інфікується майже 90 осіб та близько 50 – помирає.
Яка ситуація на Корюківщині, газета запитала у лікаря-інфекціоніста Корюківської ЦРЛ Олексія Булітка.

Під час вручення комп`ютерного обладнання

Кабінет «Довіра»
заслуговує нашої довіри
У нашій центральній лікарні два роки функціонує кабінет «Довіра», яким завідує лікар – інфекціоніст Олексій Булітко. Створений він був для надання консультативної допомоги населенню щодо виявлення ВІЛ – інфекції. Іншими словами, якщо у людини виникла підозра, що він може бути інфікований, то можна прийти і отримати необхідну консультацію та пройти тестування за зразками крові. З усією відповідальністю можу запевнити: зберігається повна конфіденційність. Ніхто й ніколи не довідається, що ви там не лише побували, а й отримуєте лікування. Всі медичні працівники розписуються про не розголошення даних пацієнта, що стали відомі в процесі лікування або обстеження. За розголошення медичної таємниці передбачена кримінальна відповідальність. Торік на ВІЛ- інфекцію було обстежено 1063 осіб з нашого району.
І хоча в Україні оголошено епідемію, ніхто не може змусити людину пройти обстеження на ВІЛ. Єдиний виняток – вагітні та донори, для них воно є обов’язковим. І це вже дає позитивні результати: рівень передачі інфекції від матері до дитини знизився у 10 разів. Основний шлях інфікування – статевий, на який ні держава, ні закон вплинути не можуть, тому залишається сподіватися тільки на самосвідомість людини і уникнення незахищених статевих контактів, застосовуючи презервативи. За останні 17 років виявлено 72 інфіковані особи, з них 21 – помер. З 44 хворих, лікується лише 30. Офіційно, поширеність ВІЛ-інфекції в Україні складає 1% від кількості населення, тобто приблизно 240 осіб в Корюківському районі потенційно ВІЛ-інфіковані і не знають про свій статус. І допоки в нашій країні не сформується толерантне ставлення до таких хворих, поки не підвищиться самосвідомість населення, мабуть, помітних результатів у боротьбі з цією небезпечною хворобою ми не досягнемо.
Людина з ВІЛ – інфекцією може жити довго і якісно за умови постійного лікування. Відповідна терапія у нас безкоштовна за рахунок держави і Глобального фонду*. Раніше необхідні препарати можна було отримати лише в обласному центрі. А віднедавна таку послугу надають у кабінеті «Довіра». І це стало можливим завдячуючи комп’ютерному обладнанню, яке у травні привезли до Корюківки начальник обласного центру по боротьбі з ВІЛ – інфекцією та СНІДом Галина Лисенко, головний лікар тубдиспансера Микола Дейкун, голова правління благодійної організації Чернігівська МЕРЕЖА (люди, які живуть зі СНІД ом) Анжела Мойсеєнко. Обладнання підключене до Інтернету зі спеціальної програмою по роботі з ВІЛ – інфікованими особами. Запровадження електронних карток дасть можливість за всіма показниками контролювати стан хворого та коригувати терапію. Постійно обмінюватися інформацією з обласним центром по боротьбі з цією небезпечною хворобою і отримувати своєчасно консультації.

Чому помирають від СНІДу?
Якщо інфікована особа постійно приймає таблетки, вона може навіть не відчувати свою хворобу. Зазвичай помирають ті, хто почав лікуватися запізно або його припинив чи пропускає прийом ліків. За 17 років наш район втратив 21 особу, що пізно звернулися по допомогу. Основне завдання медиків – надати інформацію про ВІЛ і запропонувати тестування, а при виявленні хворого, своєчасно взяти на облік і призначити АРТ. Але рішення про обстеження приймає тільки людина. Згадайте, як перебуваючи на стаціонарному лікуванні, на прийомі у вашого сімейного лікаря або в поліклініці, вам пропонували здати кров на ВІЛ. Ви особисто погодилися? Якщо ні, то треба робити висновки… Можливо, ви гаєте час і хвороба невпинно прогресує та ще й наражаєте на небезпеку інших людей. Нині в районі на обліку ВІЛ – інфікованих осіб перебуває 25 мешканців, з них отримують терапію 17. А 8 осіб – не лікуються і не з’являються на медичні огляди. Ніхто не знає, наскільки в них запущена хвороба, який спосіб життя вони ведуть, можливо, саме зараз заражають інших… Які супутні інфекції мають, бо серед них часто зустрічаються хворі на туберкульоз легень. Змусити людину лікуватися не можна, а повідомити статевих партнерів ВІЛ-інфікованого пацієнта закон дозволяє лише після його смерті, бо діагноз ні за яких обставин не розголошується. Тому дуже важливо, щоб той, хто знає свій статус, прийшов і проконсультувався, отримав терапію. Це збереже йому життя і посприяє припиненню розповсюдження епідемії. У 2016 році було виявлено двох осіб зі СНІДом, за перше півріччя 2017 – теж двох. Тридцять мешканців району, котрі отримують АРТ, перебувають на обліку в обласному центрі, натомість у районі знають лише про сімнадцятьох. Пацієнти, за бажанням, можуть перевестись до нашого кабінету “Довіра” і тут же отримувати необхідне лікування. Але для цього потрібно прийти і повідомити про своє бажання, щоб ОЦПБ зі СНІДом передав інформацію про вас, бо інформація – конфіденційна! А хто не схоче – може і далі отримувати лікування в обласному центрі. Процес передачі пацієнтів буде поступовим і може зайняти певний час.
Як би там не було, кожен з нас має усвідомити, що ситуація в Україні критична, епідемію зупинити не вдається. Тож треба бути дуже обережними, особливо під час статевих зв’язків, бо саме цей шлях передачі смертельної інфекції залишається у нас основним, на який ні держава, ні закон вплинути не можуть. І головне, знайте: за будь – яких підозр і сумнівів можна звертатися до кабінету «Довіра», де ви отримаєте консультацію, відповіді на усі ваші запитання, тестування. І все це – конфіденційно, безоплатно і кваліфіковано.

Залишити коментар