Ветеранській організації – 30 років!

В останню п’ятницю вересня, 29 числа, одна з найбільших громадських організацій Корюківщини святкує 30 – річчя. І хоча ветеранська організація була створена 25 січня 1987 року, а реєструвалася майже влітку, рада ветеранів вирішила відзначити ювілей у вересні. Саме в цьому місяці було визволене наше місто, район і область від нацистських загарбників, а 1 жовтня – День ветерана та Міжнародний день людей похилого віку. З нагоди такої події спілкуємося з її головою Валентиною Погребною.

– Валентино Андріївно, як створювалася ветеранська організація?
– Цьому передувала копітка робота по формуванню первинних організацій у місті, селищі, селах, колгоспах, радгоспах, промислових підприємствах. Було їх засновано – 28. Керівниками обирали найактивніших ветеранів, фронтовиків, учасників бойових дій. Першим головою на громадських засадах став ветеран війни і праці Дмитро Юхимович Макаренко, який працював на той час юристом райвиконкому. Дмитро Юхимович – інвалід війни, пройшов від Волги до Вісли рядовим солдатом, сержантом, мав три поранення. За бойові заслуги нагороджений орденами і медалями, за сумлінну працю – орденом «Знак Пошани». Згодом на цьому посту його змінили учасник бойових дій Григорій Захарович Козій (1993-1996 роки) та ветеран праці Віталій Матвійович Бурий (1996-2002 роки). Два скликання підряд (2002 -2010 рр.) організацію очолювала ветеран праці, відмінник народної освіти – Ольга Василівна Карманова. А з 2010 року головувала ветеран праці Наталія Григорівна Шелудько.
– Тож Вам пощастило продовжити «жіночу» традицію…
– Всі мої попередники – досвідчені, мудрі, сильні люди, які свого часу сформували надійний ветеранський актив, до якого входили нині вже покійні М.Кобижча, І.Шматок, М.Забаровський, М.Києня, М. Короленко. Їхню справу продовжують Л. Лапа, Н. Лиманець, Л. Римар, О. Буханова, М. Зеленський. Всі свої зусилля спрямовують на героїко-патріотичне виховання підростаючого покоління, соціальний захист ветеранів війни і праці.
В цей день не можна не згадати славних земляків, якими пишається Корюківщина, – шістьох Героїв Радянського Союзу та двох Героїв Соціалістичної праці: Ф. Дудка, Ф.Більченка, М.Лучка, Г.Бардакова, Д. Білого, Ф. Стрільця, С.Полторацького та Г.Дуденко. Славиться корюківська земля і багатьма іншими людьми. У їх числі: колишній голова ВСК ім. Горького, заслужений працівник сільського господарства В.Пилипченко (нинішньої осені відзначає 80-річчя), який нагороджений орденом Трудового Червоного Прапора, «Знаком Пошани», медаллю за трудові досягнення; заслужений працівник сільського господарства М.Авраменко, відзначена державою з свій нелегкий труд доярки орденом Трудового Червоного Прапора; заслужений журналіст України З.Шматок, активний член ради, керівник прес-центру. До когорти знаних у районі та за його межами людей належать: Н.Кононова – заслужений працівник промисловості, Л.Ступаченко – заслужений працівник лісу, В.Шумський – заслужений лікар України. Серед ветеранів, які за сумлінну працю відзначені високими нагородами, ветерани праці фабрики техпаперів В.Кузьменко і В.Місніченко. А скільки у нас жителів, які пропрацювали на одному підприємстві чи в організації по 30 і більше років. Є такі, що мають по одному запису у трудовій книжці. Зокрема, Почесний громадянин міста лікар-хірург Олексій Іванович Гавриленко 34 роки трудився на одному місці. Живуть серед нас скромні, працьовиті, майстровиті, невтомні ветерани, яких поважають і цінують люди: Микола Наумчик з Корюківки, Ніна Киянець з Домашлина. Нинішньої осені вони теж розміняють восьмий десяток літ.
– А якою сьогодні є ветеранська організація?
– Вона об’єднує 34 «первички» – понад девять тисяч ветеранів війни і праці, учасників та дітей війни, інвалідів, пенсіонерів, воїнів-інтернаціоналістів, ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС, в’язнів-жертв нацизму, УБД, які проживають у районі. У їх числі – 391 учасник бойових дій, 84 інваліди війни, 544 учасники війни. До складу ради входять і керівники громадських організацій: ветеранів Афганістану, керівник С.Бабич, «Союз Чорнобиль» – М.Скотар; учасників АТО – С.Милейко.
– Чи маєте підтримку від влади, благодійників?
– Громадські організації є неприбутковими, не отримують власних фінансових надходжень, натомість їхні члени – найбільш вразливі верстви населення. Тому за ініціативи представників влади і депутатів на місцевому рівні діє районна програма «Фінансова підтримка громадських організацій ветеранів, інвалідів та інших категорій населення», завдячуючи якій ми вирішуємо проблеми членів своєї організації, проводимо заходи. Користуючись нагодою, хочу подякувати постійним нашим спонсорам – керівникам ПАТ «Слов’янські шпалери – КФТП», лісогосподарських підприємств, споживчої кооперації та інших, міському, селищному, сільським головам і старостам, підприємцям за всебічну підтримку і допомогу.
– Самій, напевне, багато не зробити, тож хто входить до вашої ветеранської команди?
– Голови первинних організацій. Це люди, які на громадських засадах постійно турбуються про своїх ветеранів, стараються відвідати їх вдома, допомагають вирішувати побутові та інші проблеми. Хочеться відзначити активних, енергійних, самовідданих у своїй роботі: Марію Лисенко (Бреч), Зінаїду Калініченко (фабрика техпаперів), Олександру Попель (райспоживспілка), Галину Фесько (місто), Тамару Міщенко (Хотіївка), Івана Скрипку (Наумівка), Галину Лях (Козилівка), Миколу Жудіка (залізнична станція), ветеранів – активістів Надію Безсонову, Зою Олешко та багатьох інших.
Напередодні святкової події хочу подякувати всім, хто пережив лихоліття голоду, вистояв і переміг у грізні роки Другої світової війни, виконував інтернаціональний обов’язок, захищає територіальну цілісність України на Донбасі, хто підняв з руїн і відбудував міста і села, фабрики і заводи, спинив Чорнобиль та кращі роки свого життя віддав роботі, добробуту сім’ї, родині, виростив дітей і плекає онуків. Низький уклін усім, хто допомагає ветеранській організації. Бажаю міцного здоров’я вам і вашим близьким, поваги і розуміння, достатку і благополуччя в родинах, мирного неба над головами.

Валентина Погребна:
– Від імені ради ветеранів запрошую 29 вересня разом відсвяткувати ювілей ветеранської організації у Міському будинку культури. Об 11 годині у фойє працюватиме виставка робіт ветеранів, книжок місцевих авторів, фотоілюстрацій місцевого митця Олександра Костючка, дитячих малюнків. Діятиме фотозона. А на від- відувачів чекатиме солодкий стіл. О 12 годині розпочнуться урочисті заходи.

Залишити коментар