Відкритий лист ТОВ «КЛІАР ЕНЕРДЖІ» до жителів міста Корюківки і району

У вівторок, 8 грудня о 9.00 в РБК відбудуться громадські слухання з приводу будівництва теплоелектростанції встановленою потужністю 3500 кВт біля міста Корюківки. Напередодні слухань вітчизняний інвестор – ТОВ «КЛІАР ЕНЕРДЖІ» (м. Київ), який зміг залучити закордонні інвестиції від європейських партнерів для можливості «старту» впровадження проектів «зеленої енергетики» в Україні, та має попередні погодження по подальшому залученню коштів Європейського Банку Реконструкції та Розвитку (ЄБРР) в цю Програму – виступає з відкритим листом до жителів міста Корюківки і Корюківського району, та сподівається, що в результаті діалогу всі запитання та сумніви мешканців району будуть остаточно зняті, а інвестиційний проект отримає підтримку якщо не всіх, то від основної більшості мешканців регіону.

Яка вже проведена конкретна робота по підготовці проекту?

Відповідно до вимог Законів України, наше підприємство звернулось до державних і виборних органів місцевої влади Чернігівської області та Корюківського району з питання землевідводу, та отримало відповідні документи по підготовці проекту землевідведення, в тому числі: наказ головного управління Держгеокадастру в Чернігівській області від 15.10.2015 р. №25-3805/20-15-05 «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою», розпорядження Корюківської РДА від 28.10.2015 р. №367 «Про розроблення детального плану території» і від 4.11.2015 р. №376 «Про внесення змін до розпорядження районної держадміністрації від 28.10.2015 р.».
Відповідно до розпоряджень РДА був розроблений і 23.11.2015 р. погоджений в установленому Законами України порядку всіма службами, підприємствами і організаціями детальний план території (ДПТ) на земельну ділянку площею до 9,05 га для розміщення Корюківської ТЕС-3,5МВт на біопаливі, в тому числі отримані погодження районних відділів та служб ПАТ «Чернігівобленерго», Управління газового господарства, «Корюківкаводоканал», Корюківського відділення «Куликівське молоко», транспортної мережі №7 районного центру телекомунікацій, служби автомобільних доріг, районного лісового господарства, на підставі яких план ДПТ був в подальшому погоджений відділом Держгеокадастру, відділом ЖКГ та будівництва, містобудування і архітектури райдержадміністрації, та головою Корюківської райдержадміністрації. Відповідно до вимог нормативних документів по будівництву нових об’єктів енергетики в Україні ТОВ «КЛІАР ЕНЕРДЖІ» заключило договір на розробку проекту будівництва ТЕС-3,5МВт на біомасі з ТОВ «Укренергопром-3» (м. Київ), та отримало розроблену частину проектної документації «Будівництво теплової електростанції на біомасі (відходи деревини) електричною потужністю 3,5МВт в м. Корюківка Чернігівської області (Корюківська ТЕС-3,5МВт на біомасі (відходи деревини)»: том 1 «Техніко-економічне обгрунтування. Пояснювальна записка» і том 2 «Техніко-економічне обгрунтування. Оцінка впливу на навколишнє середовище (ОВНС)».
Для комплектації теплової електростанції на біомасі (відходи деревини) ТОВ «КЛІАР ЕНЕРДЖІ» закупило сучасне екологічне обладнання в одній з провідних країн світу – Великобританії, виробниками якого є країни – члени ЄС: котельне обладнання вироблено у Великобританії (компанія BIB COCHRAN), виробник турбіни – німецька компанія «SIEMENS», виробник генератора – іспанська компанія «INDAR». Обладнання планується завезти в Україну після отримання необхідних погоджень і дозволів.

«Чорнобиль» відміняється

Окремо зупинимося на екологічності проекту. Корюківська ТЕС буде працювати на відходах деревини деревообробної промисловості та деревини, яка залишиться після санітарної очистки лісів. Пересічний громадянин може запитати: а хіба ТЕС не викидає ніяких шкідливих речовин в навколишнє середовище, навіть, якщо вона працює на біопаливі? Безумовно, викидає. Але особливість використання біологічного палива в тому, що при його спалюванні витримується «нульовий баланс» в природі: при рості дерев вони споживають з повітря і землі саме ті хімічні сполуки, які потім утворюються при спалюванні деревини (окисли вуглецю, азоту, сірки та інші), і в тій же кількості. Більше того, інвестиційний проект Корюківської ТЕС, оснований на європейських технологіях – на відміну від діючих в Україні теплових електростанцій – передбачає додаткові заходи по зменшенню викидів в повітря: для зменшення викидів окислів азоту передбачається вприскування сечовини в зону високих температур на виході газів з топки котла, в «хвостових» газоходах передбачається проходження димових газів через гашене вапно, а для зменшення викидів пилу, золи – передбачається встановлення ефективної очищувальної системи рукавних фільтрів. Дуже важливо, що технологія спалювання передбачає постійний моніторинг за рівнем шкідливих викидів та автоматичне регулювання технологічних процесів, що дозволяє підтримувати рівень викидів відповідно до європейських норм, в кілька разів нижчий проти існуючих в Україні нормативів. Що стосується шкідливих викидів в землю чи в воду – то таких викидів на ТЕС не існує завдяки тому, що технологічний процес на електростанції – це замкнений цикл, без скидів води в водойми чи в землю (навколишнє середовище). До речі, зауважимо, що такий «шкідливий викид» як зола (попіл) після спалювання біопалива є відмінним органічним добривом для землі, яка на Чернігівщині дуже потребує його для покращення родючості грунтів. Що стосується родючого шару грунту, на якій планується побудувати ТЕС, то цей родючий шар знімається і бережно складується для корисного використання на інших неродючих земельних ділянках в районі ТЕС, а в подальшому – для теплиць, які планується побудувати біля ТЕС.
Фактично основне паливо ТЕС – тріска та неліквідні дрова. Побоювання щодо того, що всі ліси навколо будуть знищені – безпідставні, тому, що мова не йде про вирубування лісів для спалювання, мова йде лише про використання відходів лісу та відходів деревопереробки. Більше того, нами розглядається можливість використання в якості палива енергетичної верби, яка спеціально висаджується та росте на малопродуктивних ґрунтах. Зокрема, на Київщині наші менеджери брали участь у реалізації проекту висадки найбільшого в Європі поля енергетичної верби площею 110 га, а всього там планується засадити «біопаливом» 17 тис. гектарів.
«Зелені» електростанції успішно практикують в країнах ЄС, зокрема, багато подібних ТЕС побудовано в Польщі, країнах Прибалтики та інших європейських країнах, що мають значні лісові масиви. Насамкінець зазначимо, що майбутня Корюківська ТЕС – перша з трьох подібних «зелених» електростанцій, над якими працює наразі інвестор, а до 2020-го плануємо звести в Україні ще два таких комплекси. І зараз, на старті цих проектів, нам дуже важливо визначитись, де саме доцільно реалізувати ці проекти, де ми будемо мати розуміння і підтримку насамперед місцевої влади і місцевої громади. Саме на таке розуміння ми очікуємо від жителів міста Корюківки та Корюківського району.

Світло перестануть відключати, якщо буде надійне енерго- постачання

Від будівництва ТЕС в першу чергу виграє Корюківський район, та держава в цілому, як ми зазначали раніше. Робота побудованого енергетичного комплексу дозволить якщо не уникнути, то на першому етапі хоча б зменшити кількість віялових відключень, які часто практикуються в районі. ТЕС забезпечить безперебійну подачу електроенергії в період пікових навантажень та зможе відпускати в енергомережу орієнтовно 20 млн. кВт/год. електроенергії щорічно, що суттєво покращить енергобаланс області і району. Але це тільки перший етап великої роботи. Світло перестануть виключати тільки тоді, коли кожний регіон країни буде забезпечений надійним постачанням електроенергії, і не буде потреби значних «перетоків» та обмежень електропостачання в регіонах. Це довгий і складний шлях, але дорога починається з першого кроку… Всього в будівництво тільки першого проекту ТЕС на біомасі буде вкладено біля 8 млн. євро, що буде конкретним вкладом на шляху підвищення енергетичної незалежності нашої країни та Чернігівщини зокрема.

Які ще відчутні переваги отримає район та його мешканці?

У випадку реалізації інвестиційного проекту на земельній ділянці біля м. Корюківки, буде створено біля 70 нових робочих місць для експлуатації та обслуговування створеного енергокомплексу, а також по заготівлі і переробці сировини біопалива. Це висококваліфіковані робочі місця, де ми розраховуємо також на місцевих спеціалістів. Високий рівень кваліфікації також вимагає достойної зарплати, яка на ТЕС буде складати орієнтовно від 5-6 тисяч до 10 тисяч гривень. Крім того, ТЕС планує запускати суміжні виробництва такого ж «зеленого» напрямку. Зокрема будівництво теплиць, сушку та виробництво пиломатеріалів та інше. Ми відкриті до співпраці з «екологічними інвесторами» і це справді шанс для мешканців району розпочати власний бізнес.
Місто Корюківка і Корюківський район будуть отримувати платежі за землю, за використання водних ресурсів, за користування водовідведенням, за викиди в атмосферу (які, незважаючи на «нульовий баланс» в природі – не звільнені від платежів в податковому кодексі, та будуть складати орієнтовно біля 100 тис. грн.), доходи від закупівлі відходів лісу та деревопереробки будуть залишатись безпосередньо в регіоні. Тільки відходів сировини деревини для роботи ТЕС потрібно біля 30 тисяч тонн на рік, а це вагомі кошти і основна стаття витрат при роботі ТЕС. Всього підприємство-інвестор буде щорічно сплачувати у вигляді різноманітних податків та зборів близько 12 млн. грн. до бюджету країни, частина з яких буде залишатись в районі. Підприємство – інвестор не планує обмежуватись тільки обов’язковими платежами в регіоні. Ми також плануємо брати участь в соціальному житті міста і району, допомагати ремонтувати соціальні заклади, забезпечити ефективне теплопостачання для лікарні та шкіл, та взяти шефство і надавати безкоштовну допомогу одному з дитячих будинків району.

11 коментарів

 1. Марія Митрофанівна говорить:

  То тепер хочь зрозуміло стає все, тай ще компанія хоче допомагати дітям, то добре Прийду на збори та все почую сама і задам свої питання

 2. Юя говорить:

  Якщо спалювати просто дрова то це звичайна ТЕЦ, але якщо ці дрова подрібнити і цю “тирсу” назвати “біомаса”, то і саму ТЕЦ можна називати Біоелектростанція і отримати “зелений тариф”(ось так в нашій державі легко “обманути” саму ж державу).
  Я вважаю що справжня ТЕЦ повинна окрім електроенергії забезпечувати місто гарячою водою та опаленням(без цьго доцільність її побудови в межах міста викликає сумніви).

 3. Сеня говорить:

  За бабки Европейских фондов будут продавать по 9 грн квт государству (разницу им оплатим в конечном итоге мы с вами). И все чин чинарем, благое дело…

 4. Даниил говорить:

  Вся эта система фигня и развод, ну не дурь ли вырубить леса, переработать их на отопительну пелету, при чем произвести ее хрен знает где, затем же ТРАНСПОРТИРОВАТЬ ее на этот гребаный ТЭЦ и сжечь, получив при этом сомнительное КПД, но тем не менее дать возможность выкачать ВАШИ ЖЕ ДЕНЬГИ, а именно ТРУДОВЫЕ РЕСУРСЫ, и перекачать их в страны ЕС …
  Садитесь и думайте, нужна ли вам эта гребаная лампочка или будуте носить ЕРМО НА ШЕЕ !?

 5. Анна говорить:

  Я с Даниилом полносьтю согласна. Надо поточнее разнюхать что это и какую выгоду несёт местному населению?

 6. Саша говорить:

  Так а чим у вас, шановні, кончилося? В Семйоновке то же саме начінаїться, так нам би очень интєрєсно було узнать опит сасєдєй.

 7. вуж говорить:

  А шо, в Семйоновке дерева ростуть???????????

 8. Саша говорить:

  Да, наш лєсхоз хоть і занімає пастаянно первиї мєста у лєсхозовських сарєвнаваніях, но лєсу іще трохи асталось…

 9. Юя говорить:

  Ваш коментар очікує модерації.
  Вже понад тиждень.

 10. Саша говорить:

  пишіть sasha_pu@i.ua

 11. Алексей говорить:

  Работает не на пеллетах, а на щепе. Это не ТЕЦ, а ТЕС. Тариф у них не 9 грн. а 3,50 – и это даёт возможность оставить эти деньги в области и не закупать валюту, чтоб платить за газ. Сырьё они берут у ДОКов,плюс собираются садить вербу энергетическую.
  Учите мат часть господа.

Залишити коментар