Ягода, яка заманює в ліси

Більше двох тижнів минуло, як почали масово збирати чорницю у лісах нашого району. А ще в червні дехто з сільських жителів бідкався, що мало ягід. Насправді ж, вродили вони добре.

У ближньому селі –
три пункти
У великій і протяжній Наумівці, яку з усіх боків оточують ліси, – три приймальні пункти. Приймальниці сказали, що місцеві несуть мало ягід – по кілька кілограмів. Пояснюють це тим, що у селі небагато безробітних, ніколи ходити до лісу. Ми заставали на пунктах переважно дітей підліткового віку з трьома – чотирма кілограмами чорниці, яка 5 липня коштувала 35 гривень за кілограм. Краще оплачувалася робота грибників. Здавши кілограм лисичок, можна було заробити 80 гривень. Хоча на жовтенькі лісові дарунки, кажуть, неврожай. Приносили по 300- 400 грамів, і тільки окремі – по кілограму й більше. Навіть коли лисички забирали по сто гривень, здавачів була лічена кількість. Знаючі люди їдуть по ягоди в бік Чепельова, Софіївки, Тихоновичів. Там, кажуть, ягід більше. Набирають відрами, у цих селах і здають. Отже, чимало «доходів» осідає у Сновському районі…

У турівських лісах –
«тісно»
У цьому населеному пункті 5, 6 і 7 липня була тиша. По якій би вулиці не проїхали – безлюдно. Зустрічалися тільки дуже престарілі бабусі, які казали, що липень – пора заробітку, тож багато хто у лісі. У Турівці два приймальних пункти. Одним із них завідує Наталія Сипченко. Жінка розповіла, що лісові ягоди уродили дуже добре, у багатьох місцях – крупні. А тому з самого ранку їдуть у їхньому напрямку автомобілі, мотоцикли, велосипедисти з Корюківки. Зазвичай родинами з двох-трьох і більше осіб. За словами Наталії, одноосібник, який приїжджає рано, може до кінця дня набрати два відра. Але не вручну, а спеціальними пристроями, без них стільки не збереш. Однак потрохи людей зменшується, бо змінюється ціна. Ще недавно чорну ягоду купували по 45, а тепер – по 35 гривень за кіло. Падала вона, і коли йшли дощі, бо волога ягода – важча, а підсохне – меншає у вазі. Наталія протягом дня приймає від 20 до 40 кг. Бувають періоди, що й менше. Багато приїжджих збирають урожай у турівських лісах, а здають у Корюківці або в інших пунктах, де їм вигідніше. Рясно вродило під Лупасовим, за Охрамієвичами, Стопилкою, Рибинськом, Спичеватим, під Високим та за три-п’ять кілометрів за ним, углиб лісу. Туди багато їде корюківчан, переважно велосипедами.

«Праця нелегка –
спека, комарі»
У Корюківці мені довелося зустрітися з жінкою, яка з родиною у складі чотирьох осіб їздить автомобілем за ягодами. Звати її Ніна, 46 років. Вона, чоловік і син безробітні, а тому й намагаються якось підзаробити. Їздять за Турівку і Високе. Набирають за день чотири – п’ять відер. Мали до півтори тисячі у день, тепер – менше. На ринку наймали людину, щоб продавала. Ніна сказала, що робота ця не з легких. Ще в сиру погоду, коли прохолодно в лісі, легше збирати. А в сонячну – комарів повно. Беруть з собою засоби захисту, та вони майже не допомагають. Хтось заздрить таким заробіткам. Дійсно за липень може бути й тисяч двадцять гривень, бо не кожен день їздять. Та коли цю суму розділити на чотирьох осіб, виходить не так і багато.

На ринку господарювала не лише чорниця…
На щоденному ринку у Корюківці – великий вибір лісової ягоди. У суботу, 7 липня, її пропонували більше сорока продавців. Ціна півлітрової баночки – 20, літрової – 40 грн. Збували, в основному, самі збирачі. А тому на нижчу ціну не погоджувалися. Жінки розповідали, що ходять під Кугуки, Лукавець, Високе, Маховики. На недільному, наступного дня, – було багато приїжджих із сіл. На свіжу ягоду знижок робити не хотіли: за півлітрівку просили 20 гривень, потім віддавали по 18, а під кінець базару – й по 15 гривень. На щоденному ринку – великий вибір інших ягід. Наприклад, за літрову баночку вишні і аґрусу просили 20 грн., порічки – 15. Шовковицю, смородину, малину, лісову полуницю – відповідно пропонували по 5, 10, 20 і 40 грн. за півлітрівку. Деякі продавці робили знижки на окремі види ягід, але вони були незначними. Та все ж господарювали чорниця і смородина, яких у продажу було найбільше.

Почім у Чернігові,
Ніжині, Києві?
На Привокзальному ринку в обласному центрі літрова банка чорниці коштує 60 грн., склянка -12. Оптом її скуповують по 40 – 50. Везуть переважно з сіл Ріпкинського, Куликівського, Чернігівського районів. У Ніжині літрову банку чорниць пропонують по 45 -55 грн. Вибір великий, але й ціна тримається. Наш 36 –річний земляк Андрій їздить у відрядження до Вінниці, Житомира. Каже, що любить ходити по базарах – щось придбати, подивитися, які там ціни. Отже, там чорниця по 75-85 грн. за кілограм, а склянка на привокзальних ринках коштуватиме не менше 30 гривень. Ціна вища, бо в тих областях є переробні підприємства, які оптом дорого приймають чорницю.

Залишити коментар