Як уберегтися вiд сонячного удару?

Про те, як уникнути сонячної небезпеки, інформує
Навчально-методичний центр цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Чернігівської області.

Тепловий удар — виникає в результаті сильного перегріву організму, коли прискорюються процеси теплоутворення з одночасним зниженням або уповільненням тепловіддачі в організмі. Різновид теплового удару — сонячний удар, виникає, коли людина тривалий час перебуває під впливом прямих сонячних променів. Голова перегрівається, в результаті кровоносні судини розширюються, відбувається сильна притока крові до голови. При сонячному ударі, насамперед, страждає нервова система.
Часто лікарі прирівнюють сонячний удар до теплового, тому що у них схожі симптоми і прояв, тільки при сонячному ударі наслідки значно гірші і необхідно більше часу для відновлення організму. Тепловий і сонячний удари супроводжуються сильним головним болемем, головокружінням, загальною слабкістю, зблідненням, сповільненням рухів. В такому стані можлива нудота, блювання, короткочасна непритомність, підвищення температури тіла до +40 – +41°С. При подальшому впливі високої температури шкіра обличчя й губ синіє, посилюється задишка.
Пульс стає слабким і може зовсім зникнути. З’являється занепокоєння, марення, галюцинації та судороги. У такому разі необхідно терміново викликати лікаря. Людину, що отримала тепловий чи сонячний удар, потрібно покласти у прохолодне місце, підняти її голову, розщібнути одяг. Для збільшення тепловіддачі на лоб покласти холодний компрес і змочити одяг водою. Якщо людина не знепритомніла, корисно дати їй міцний холодний чай, холодну воду. Якщо почнеться блювота — переверніть постраждалого на бік, щоб не захлинувся блювотними масами. У випадку зупинки дихання і серцевої діяльності необхідно до прибуття лікаря почати зовнішній масаж серця і штучну вентиляцію легенів. Людям, що перенесли сонячний удар, лікарі рекомендують постільний режим. Нехтувати їм не варто, тому що на відновлення біохімічних реакцій і нормальної діяльності нервової та серцево-судинної систем потрібен час.
Перегрів гірше переноситься літніми людьми та дітьми, бо у перших природна терморегуляція організму вже слабка, а у дітей ще недосконала. У групі ризику також люди, які страждають хронічними захворюваннями — гіпертонічна хвороба, ішемічна хвороба серця, люди з надмірною вагою та ті, що вживають алкоголь.
Щоб уберегтися від сонячного удару потрібно: уникати фізичної активності в занадто спекотні дні і в години активного сонця з 11.00 до 16.00; захищатися від сонця, надівши головний убір, або скористатися парасолькою; носити одяг світлих тонів з добре провітрюваних, натуральних тканин (бавовна, льон, вовна); пити велику кількість рідини (1,5 — 2 л на день) – добре втамовують спрагу морс, квас і особливо гарячий чай; відкривати вікна, використовувати вентилятори та кондиціонери для підтримки постійної циркуляції повітря в закритих приміщеннях; уникати переїдання; не рекомендується вживати алкоголь.

Залишити коментар