Як вибрати «правильного» бройлера?

feg_2

Андрій Гайовий

Сезон курчати – Практичні поради для любителів курятини від Андрія Гайового

Андрій Гайовий виведенням курчат бройлерів займається другий рік поспіль. У селі Тютюнниця, на кількох квадратних метрах невеличкого сільського будиночка міститься інкубатор. Тут господар днює і ночує. Під особливим контролем перебувають так звані «немовлята» ­ курчата, які тільки вилупилися із яйця. Взагалі – то ідея створити власний інкубатор з`явилася у Андрія після вивчення ринку птиці. З`ясувалося, що на теренах нашого району майже всюди курчата бройлера звідкись привозяться і перепродаються. А від виробника, так би мовити, «з перших рук», такого товару взагалі немає. Звідси чимало нарікань з боку покупців щодо якості. Виготовляти не тільки конкурентоздатний товар, а й щоб працював на репутацію виробника ­ таку задачу перед собою поставив молодий підприємець. Не одну стосу паперів і відповідної літератури було вивчено, закуплено потрібне обладнання та корми. І справи ­ пішли. Саме тому із запитаннями, як вибрати курчат бройлерів і чим лікувати, якщо купили хворих, ми звернулися до власника інкубатора.

 – На що в першу чергу треба звернути увагу при виборі курчат бройлерів?

– Найперше, треба знати, хто продає птицю. Поцікавтеся елементарним набором документів. Якщо виробник місцевий, має бути довідка від ветлікаря про те, що птиця здорова, якщо заїжджий ­ свідоцтво, яке дозволяє торгувати на далеких відстанях. Друге важливе правило ­ це якість посліду. Скажімо о 5 ранку птицю посадовили у клітки і до 11 години ­ вона перебуває на ринку. Послід повинен бути, якщо птицю, звісно, годували. Його якість і розповість, чи здорові курчата. Якщо є домішки крові, такого товару не треба брати ­ курчата хворіють на кокцидіоз. Цією недугою ви можете заразити всю домашню худобу ­ свиней, корову. Всі вони поступово можуть загинути. 

Зовні курчата повинні мати товсті лапи і бути приземистими. Бройлери ­ це штучно виведена м`ясна порода, і ці ознаки говорять про те, що птиця не виснажена.
-­ А якщо посліду у клітці немає?
­- Ніхто із продавців, повірте, не стане щовечора витягати курчат, чистити клітки, а потім їх туди знову саджати. Послід, який з`являється, притрушують тирсою. Якщо він відсутній, значить птицю не годували. За кілька днів шлуночки у таких курчат зсихатимуться ­ настане виснаження, як анорексія у людей. Така птиця довго не житиме.
– ­ Андрію, А якщо вже купили хворих курчат, чи можна їх вилікувати?
-­ Від кокцидіозу ­ так. Для цього потрібно придбати «Байкокс» і пропоїти птицю впродовж трьох днів розчином 3 ампули (по 1 мл) на літр води. Обійдеться це господареві у 10 гривень на кожного курча. Для виробника така профілактика коштує 1,20 грн. на 10 голів. Дешевше ­ в рази. Чому цього не було зроблено своєчасно? ­ питання інше.
­– А якщо курчата відмовляються їсти, тоді що робити?
­ Бройлери так влаштовані природою ­ щоб їсти і відпочивати. Тому, коли мене запитують, як часто цю птицю годувати, відповідаю ­ постійно. Як змусити їсти птицю, котра відмовляється ­ не знаю (посміхається). Знаю одне ­ не їсть, значить ­ не житиме.
-­ Чим годувати бройлерів?
­ Це залежить від віку. З перших днів по 28­ий ­ годують стартовим комбікормом, з 28­ого і далі можна давати картоплю ­ мішку, зерно, крупи. Останні краще запарювати, оскільки шлунок бройлера не встигає переробити суху крупу, половина придбаного корму не сприятиме тому, щоби збільшувалась м’ясна маса. Отож, половину грошей, як кажуть, на вітер. До кормів добре додати зелень ­ крапиву, ботву.
-­ А як визначити, скільки курчаті бройлера днів?
-­ Курча бройлера обрастає пером, коли йому вже більше 1,5 місяця, тобто 45 днів. Зазвичай я починаю продавати з десятого дня від народження. Отож, коли курча у пір`ї, а вам кажуть, що йому 28 днів ­ такого не може бути.
-­ На недільному ринку в сезон нараховується до п`ятнадцяти реалізаторів курчат бройлера. Чому вас не видно на ринку останнім часом?
-­ Бройлери не люблять спеки. Це знає кожен птахівник. Вивезти на продаж і простояти кілька годин – стрес для птиці. Я сам вирощую і можу собі дозволити більш дбайливо ставилися до власного товару, тому зазвичай мені телефонують, замовляють, і я доставляю курчат за вказаною адресою. Багато людей приїжджають самі в Тютюнницю. І покупцям зручно, і товар не псується.
-­ А чи можна якось вплинути на тих, хто, скажімо, продає товар, про якість якого і сам, можливо, не здогадується.
­- Якщо ви купуєте курчат на ринку, вимагайте товарний чек, на якому буде вказано прізвище реалізатора. Кожен, хто працює на ринку, знає, що при собі треба мати чекову книжку, яку можна вільно придбати у одному з поліграфічних магазинів. Якщо вам відмовляють, мовляв, який чек на базарі, це означає лише одне ­ людина не хоче брати на себе відповідальності за той товар, який реалізує. У такому разі, бодай щось – нарікатимете лише на себе.
-­ Кажуть, у вас у цьому році з`явилася нова порода курей?
­ Так, несучки, курочки м’ясо – яєчної породи, які виростають до 3­-4 кг і несуть яйця набагато частіше, ніж звичайні. А півні цієї породи – ростуть до 7 кілограмів. Якщо комусь цікаво, звертайтесь.

feg_1

фото Віталія Остапенка

 

СПРАВЖНІ БРОЙЛЕРИ КУРЧАТА-НЕСУЧКИ

 с. Тютюнниця Тел. 2-74-10, (095)16-86-931 Андрій.

Один коментар

  1. Дмитрий говорить:

    А не редактора ли это сын?

Залишити коментар