Як виростити бройлера-велетня?

Поради господарям

Зима хоч і неохоче, та відступила. Час подумати про хазяйство, аби бути з м’ясом, якого у магазинах не накупляєшся з нинішніми цінами. Все більше господарів схиляються до розведення птиці, зокрема, бройлерів: кілька місяців влітку погодував і – ріж та закладай до «морозилки». Про те, як правильно вибрати птицю, ми спитали у молодого підприємця, котрий уже третій рік займається виведенням та підрощуванням бройлерів і курочок-несучок.

– Андрію, чому кілька років тому бройлер був як бройлер, а зараз то довгоногі, то хворіють, то літають. Звідки взялися ці «перевертні»?
– Багато залежить від яйця. Бройлер – це штучно виведена порода шляхом зхрещування кількох видів курей. Таких виробничих потужностей в Україні немає, тому інкубаційне яйце доводиться імпортувати з Європи.
– Справа лише в яйцях?
– Ні. Наступний етап- це підрощування. З добового курчати справжній бройлер повинен вирости до 4,5-5 кг за три місяці. Отже, через тиждень його вага має бути – 150 г, через два – 350-400г, через три – 600-700г, через чотири – 1,1-1,2 кг і т.д.. Але для такого приросту потрібно витримати технологію. І перш за все – температурний режим. Так, з 1 по 5 день температура в приміщенні з молодняком має бути 33-35 градусів. Це важлива умова для того, щоб розчинився залишок жовтка в організмі курчати (на цих запасах воно може жити без шкоди здоров’ю 2-3 дні без їжі й води). Протягом перших днів життя курча не може регулювати температуру тіла, воно, по суті, холоднокровне (температура тіла така, як і навколишнього середовища). Згодом її поступово слід знижувати.
Надзвичайно важливо правильно годувати курча, проводити вакцинацію та вітамінізацію кормів. Можна сказати, це найважливіший етап. Бройлер повинен їсти перші три- чотири тижні лише стартовий комбікорм, і стільки, скільки схоче. Світло в приміщенні має бути і вдень, і вночі. За ніч курча їсть 3-4 рази. Якщо вимикати світло, то воно недоотримуватиме корму, збиватиметься біоритм та знижуватиметься приріст ваги. Потрібно купувати корма відомих виробників, які витримують рецептуру (відсоткове співвідношення злаків і вітамінів). Комбікорм має бути спеціальний для бройлера – що дуже важливо (про це буде вказано на етикетці). Я використовую комбікорма ТМ «Щедра нива» Полтавсько обл. та «Городнянський комбікормовий завод» Чернігівська обл. Ціна на «старт» для бройлера в цьому році в діапозоні 10-11грн. за кг, все, що дешевше, повинне викликати підозру.
– Тепер повернімося до «перевертнів». Звідки вони беруться?
– На ринку птиці в останні роки дуже зросла конкуренция. Кожен хоче продати свій товар, зробивши його дешевшим і, на жаль, часто за рахунок зниження якості птиці. Несправжнє яйце, неякісний комбікорм, звичайний недоком (обмеження у їжі), безліч посередників, які «замучують» птицю, возячи по селах та стоячи на ринках- усе це разом і дало нам таке поняття, як «перевертень».
– А де ви берете яйце?
– Яйце я отримую з Угорщини. Це досить складно, але воно того варте.
– Скільки ви можете вивести циплят за сезон?
– У минулому році було 20 тис., а цей рік – покаже. Зараз мій інкубатор забезпечує не більше 10 відсотків загальної потреби Корюківського, Менського та Щорського районів.
– Тоді порадьте, як людині вибрати справжнього бройлера?
– Вам про все розповість курячий послід. Подивіться на підстилку у сітці з птицею. Якщо його нема, значить її не годували, і не відомо, скільки часу вона голодною. Колір випорожнень дуже важливий, найсташніше, коли в ньому є домішок червонного – це кокцидіоз, потрібне дороговартісне лікування, інакше птиця загине. Курча має бути на коротких, товстих ніжках. Тим, хто купує вже великого бройлера, потрібно знати, що він повністю обростає пір’ям у віці 1,5 місяця, і його вага має бути близько 2 кг. Якщо менше, то воно – несправжнє. Коли вам називають вагу курчати, не полініться, підіть і зважте коробку (10 курчат по 1,2кг – 12кг), якщо не так, то вас обдурюють. Особливу увагу хочу звернути на добового бройлера. Найпоширеннійший спосіб шахрайства- продавати звичайних курчат замість бройлерів. Посередники купують добового курча по ціні 1,5-2 грн. за шт. і непогано на тому заробляють. Хто хитріший, той змішує їх з бройлерами, а потім каже: «Ну, я не знаю, може, ви їх погано годували». Вимагайте документи у продавців: довідку або свідотство на птицю про те, що її оглянув ветеринар; свідотство про державну рєєстрацію підприємця або хоч паспорт (щоб запам’ятати того, у кого купували).
– Як правильно виростити бройлера?
– Я вже казав, що перші 3-4 тижні слід годувати лише стартовим комбікормом (ніякого пшона чи яєчка) і вода (звичайна, не треба кипяченої). У воду можна додавати вітаміни. Через 3-4 тижні можна давати прикорм (мішка, крупи, зерно). Але сухими крупи засвоюються лише наполовину, решта виходить з послідом, тому іх потрібно запарювати. Корму має бути достатньо постійно. Коли ви несете їжу, бройлери не повинні вас визирати і тупати, на радощах, під дверима. Утримувати птицю слід на сухійха підлозі (я використовую опилки), по можливості, щоб і надалі вночі було світло. Більше 5-5,5кг бройлера тримати не варто. Він виросте і до 10 кг, але багато їстиме, щоб підтримувати свою вагу, тому прирост зменшується, а витрата кормів різко збільшується. Вигідніше знову купити менших. У мене є постійні покупці, які тричі за сезон купують курчат: квітень-червень, червень-серпень і серпень-жовтень.
– А що за породистих курей-несучок ви виводите?
– Я вивожу курку мясояєчної породи «RedBro», « Master» і, як по – простому її називають, «Голошийку». Курочки ціх пород несуть до 300 яєць на рік і мають вагу 2-4кг, півні виростають до 7 кг. А їдять, як звичайні кури. Найкраща яйценосність у курочки на першому році життя. Потім вона переходжує (але при цьому їсть не менше) і знову несеться, але гірше. Хто вміє рахувати гроші, той кожен рік міняє кур на молодих, а старих – у борщ.
– Дякую за таку змістовну розповідь, і насамкінець – кілька побажань нашим читачам.
– Хочу привітати всіх з наступаючим святом Пасхи, побажати здоров’я і наснаги, нехай в новому сільськогосподарському році вас обминають невдачі, зокрема, й «перевертні»…

444

Залишити коментар