Збори в Олександрівці

Багато втратили, а що – залишилось?

Уже до села Олександрівки лікарі з сусіднього району навідуються “на розвідку”, аби з ними декларації громадяни укладали! Тож куди “бідним селянам” податися, хто їм допомагає, а хто шкодить – і спалахнули дискусії навколо тривожних справ на загальних зборах серед півсотні присутніх у залі Будинку культури.

Сільський голова Антон Редін

у своєму звіті про річну роботу вказав, що загалом у громаді проживає 721 особа, в Олександрівці – 579, Верхоліссі – 107, Пісках – 35, у всіх 378 домогосподарствах. За рік народилося 5, померло 14 односельців. Намітили продовжити вуличне освітлення на 1,2 кілометра вздовж вулиці Молодіжної і до Верхолісся. Потрібно ремонтувати стелю в БК, реконструювати дитсадок, лагодити міст, збудувати гараж для шкільного автобуса. Треба і генеральний план громади замовляти, але коштує він близько 300 тис. грн. на їхні три населені пункти. У сільському бюджеті таких коштів нема, тому сподівання на допомогу з держбюджету…
Оформили документи на 100 га громадських пасовищ. Земельні та випасні проблеми сколихнули збори, змусили людей ставити гострі запитання. Є ділянки, які числяться ще у колективній власності, є державні землі. Директор сільського комунального підприємства “Відродження” Василь Бичик переконував писати листи в усі інстанції, добиватися повернення цих земель у селянське користування. Помічник депутатів від Аграрної партії Микола Ющенко пропонував взяти з цих ділянок по два гектари бажаючим громадянам, або виставити землю на аукціон, тоді можливо інвестори зможуть придбати право оренди. Он особливо цінна земля у старому саду оцінена у 2,5 млн. грн., але вона поки що “зависла у повітрі”, то може її пора “приземлити”?.. Гострою проблемою стала і чистота питної води, особливо у колодязях. Бо підземні джерела забруднені нераціональною сільськогосподарською діяльністю. Правда, при допомозі СТОВ “Олстас-льон” пробито свердловини у школі й дитсадку. А як бути іншим користувачам?.. Незадовільні у їхніх селах мобільний зв’язок та Інтернет. Один з операторів пообіцяв встановити свої вежі у сусідніх селах, що повинно покращити ці комунікації. Незадовільний і стан доріг. Селян обурює, що асфальт добивають 40-50-тонні автомобілі-зерновози. Треба заборонити їх проїзд вулицями, оскільки на капітальний ремонт коштів ніхто не виділить, згадане СТОВ бере участь лише у ямковому ремонті.
Серед виступаючих місцевих керівників – завідувач ДНЗ “Малятко” Віра Анапрієнко відзначила, що через невиконання протипожежних приписів довелося платити штраф і відстоювати функціонування дитсадка в обласному суді. Директор школи Валерій Мірошниченко звернув увагу на введення нового закону про освіту, невиконання стандартів якого з 1 вересня може призвести до закриття сільського навчального закладу, де зараз перебувають 70 учнів. На облаштування одного лише класу початкової освіти (дошки, оргтехніка, ноутбук, проектор, ігровий куточок та інше) – потрібно 100 тис. грн. Як досягти такого наповнення, коли на сьогодні навіть підручників для 1, 2, 3 класів нема (їх позичають в інших школах)? Про це треба потурбуватися насамперед громаді та її голові.
Досить критичну суперечку викликав і стан сільського благоустрою. КП обробляє орендовану землю, зібрало усе вирощене. Чистять вулиці від снігу, заготовляють стовпчики для огородження “безхозних” дворів на вулицях, щоб скот не йшов на городи. Сільський голова переконував, що можна залучити до такої допомоги діючі пилорами, М.Ющенко пропонував звернутися до “Корюківкалісу”. В.Бичик відповідав, що соціалізм в країні закінчився, “даром і папа маму вже не цілує”, оскільки “прос…али і село, і колгосп”, то за все доводиться платити. Або ходити з простягнутою рукою… Вирішили на зборах здавати з двору в рік по 100 гривень на підтримку своєї пожежно-сторожової охорони, де є три водії, що здійснили 11 виїздів на пожежі. І по 40 грн. збирати самооподаткування – може, й на латання-огородження вуличних “дірок” вистачить? “А чого списки тих, хто не платить, не вивісили?” – питали із зали. А.Редін обіцяв вивісити.
Присутня на зборах головний лікар районного центру первинної медико-санітарної допомоги Світлана Лещенко розповіла про хід медичної реформи і пояснила сільчанам, що держава виділятиме кошти лікарям первинної ланки згідно з укладеними з пацієнтами деклараціями. Тож потрібно розуміти, де їм краще лікуватися – чи в своєму районі, чи в інших… Депутат районної ради, представник “Олстас-льону” Володимир Пилипенко нагадав, що в громаді це товариство орендує 1741 гектар земель, виплачувало 6,5% орендної плати, цього року буде 7%, що становитиме 5375 грн. Виділяли кошти на ремонти доріг та інші потреби. Сільський голова звернув увагу, що потрібна допомога і в ремонті аварійного мосту, через який ходить череда, і школі – з облаштуванням гаража. Голова райдержадміністрації Олексій Мірошниченко у заключному виступі підкреслив важливість місцевих ініціатив у вирішенні проблем громади, у тому числі земельних, дошкільної та середньої освіти, благоустрою та інших. Напевне діятимуть і державні та обласні програми підтримки, скажімо, “Доступні ліки”, освітні субвенції та фінансування ремонтів доріг місцевого значення… Тому підсумком цієї двогодинної розмови можуть бути й висловлювання із прохолодної зали: “Під лежачий камінь вода не тече” і “Хто стукає – тому відчиняють”.

 

Залишити коментар