Життя, обпалене війною

Після АТО Про будні воїнів, які повернулися із зони бойових дій…

На сьогодні у нашому районі демобілізовано 106 військовослужбовців.106 чоловіків різного віку, характеру, різних доль, які вже ніколи не будуть такими, як колись, бо вони бачили інший вимір буття – війну. І вона їх не відпускає й досі…
Як після всього пережитого і побаченого їм адаптуватися до нормального життя? Хто ладен підставити плече, підтримати, підказати чи хоча б дати виговоритися цим людям?2971360c3c6d0366af87a619dc7286801401721313

На жаль, наразі в Україні немає такого органу, який би всебічно займався проблемами військово-службовців і їхніх сімей та допомагав їм у різних сферах життя: від звичайної консультації з тих чи інших побутових питань – до надання кваліфікованої медичної, психологічної допомоги чи практичної підтримки родини. А тому, не секрет, що військовослужбовці, стикаючись з життєвими труднощами на мирній території України, часто почуваються покинутими напризволяще.
У нашому районі родинами військовослужбовців у рамках своїх повноважень та у тісній співпраці з державними, громадськими організаціями і волонтерами опікується Корюківський районний центр соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді (РЦСССДМ).

Що вони можуть?
У РЦСССДМ вислухають кожного і нададуть інформаційні послуги з проблемних питань. Спеціалісти Центру організовують збір речей та продуктів харчування для мобілізованих, а також інспектують сім`ї військовослужбовців, представляють їхні інтереси в організаціях, установах, благодійних фондах, супроводжують в оформленні інвалідності поранених, інформують про порядок отримання одноразової грошової допомоги при пораненні та порядок оформлення посвідчення учасника бойових дій. Окрім того, ними ж ведеться облік дітей мобілізованих батьків, для яких влаштовуються безкоштовні перегляди циркових та розважальних програм.

Як навчитися спати
без парасольки?
Однак спеціалісти Центру зізнаються, що вони – не всесильні. Є ряд проблемних питань, з яких вони не готові надати допомогу – немає потрібних фахівців. Так, люди, які повернулися із зони бойових дій у мирне життя, зазнали суттєвих змін у світосприйнятті. І працювати тут треба фахово, аби не нашкодити. Вибудувати конструктивний діалог з ними буває досить складно, адже у більшості відмічаються симптоми посттравматичного синдрому – підвищена агресія, депресія, страхи і т.д.
– Все залежить від психічного здоров’я людини, – переконані спеціалісти РЦСССДМ. – Одні перелаштовуються від двох тижнів до трьох місяців, а інші – значно довше. У кого нерви міцніші, той швидше адаптується до мирного життя, бо йому достатньо лише вилити іншому свій біль. А є люди, які, повернувшись додому, не можуть дивитися на м’ясо… бояться спалахів фотоапаратів… не можуть спати без парасольки у руках (бо вона уві сні виконує роль автомата, без якого там, на війні, ніяк) і т.д. Така категорія людей тримає цей біль у собі, і щоб він їх відпустив, потрібен тривалий час та індивідуальна робота спеціалістів з кожним військовим. Бо масово зібрати і «навчити їх жити після АТО» неможливо.
В Україні досі немає загальної державної програми, яка б організовувала психологічну допомогу воїнам, які повертаються з АТО, бракує і кваліфікованих військових психологів, які вміють працювати з посттравматичним синдромом. Однак, у нашій області такий спеціаліст є. Працює він у психологічній службі Чернігівського обласного військкомату. До нього можна записатися на прийом і отримати необхідну допомогу.

«Боженько, поверни
мені тата…»
Якось перед Великоднем автор цих рядків відвідала сім`ю загиблого у зоні АТО міліціонера Олега Науменка з Холмів. Для згорьованих рідних час зупинився… На стіні – портрет Олега. Мама і досі у чорній хустинці. Атмосфера – тяжка. І тільки маленьке сонечко Софійка своєю присутністю нагадує про те, що життя – триває. У розмові Вікторія, дружина Олега, згадала, як нещодавно донечка, взявши у руки іконку, по-дитячому щиро попросила: «Боженько, поверни мені тата…». На очі – непрохані сльози…
Біль родин загиблих військовослужбовців – нестерпно тяжкий. Розрадити і поговорити з ними на рівних, тобто зрозуміти їх, можуть напевне тільки спеціалісти. А більшість простих людей навіть не знають, чим можна заспокоїти їх, як дібрати потрібні слова і чи вони взагалі потрібні у кожному конкретному випадку…
– Але забувати про такі сім`ї не можна, – стверджують у Центрі соціальних служб для сім`ї та молоді . – Вони хочуть, щоб про них пам’ятали, ними цікавилися. Добре, що у нас налагоджено тісний зв’язок з усіма сім’ями наших за-гиблих в АТО земляків. Всі дуже контактні, з деякими з них взагалі спілкуємося вже як з подругами. Зараз ці родини перебувають у складних обставинах і потребують здебільшого психологічної допомоги.
За даними фахівців РЦСССДМ, на сьогодні усім загиблим і пораненим в АТО бійцям нашого району надана фінансова допомога з боку райдержадміністрації і БФ «Слов’янський», деяким – від народного депутата А. Євлахова і православних вірян Корюківщини. Сім`ї Науменків, Лущиків і Пономаренків вже отримали одноразову грошову допомогу, гарантовану державою у разі загибелі військовослужбовця.
Так, громади теж не стоять осторонь проблем своїх захисників.Рішенням Корюківської міської ради затверджено надання благодійної допомоги у розмірі 1 тис. грн. усім мобілізованим городянам; Холминська селищна рада матеріально підтримала родину загиблого О. Науменка…

Фраза, яка може
вбити, і любов, що лікує
Деякі демобілізовані, серед яких чимало поранених, шукаючи своє місце під відносно мирним сонцем, намагаються втопити своє горе у чарці. На пласт пережитого і побаченого накладається поранення, яке щодня дає знати про себе болем, – і боєць, гартований кулями і «градами», не витримує. «Мовчить і п’є», – не приховують свого розпачу родичі…
Спеціалісти стверджують: лише терпінням і розумінням з боку рідних можна відвернути людину від алкогольної залежності, яку може спричинити посттравматичний синдром. Найперше радять запастись терпінням і не форсувати події. Не розпитувати про ситуації на війні, а особливо про загибель товаришів, не ставити питання руба на кшталт: «А ти вбивав?», тобто не ступати на територію особистого простору демобілізованого.
Рідним треба розуміти, що демобілізований – це травмована зсередини людина, яка потребує лікування увагою, турботою, піклуванням, родинним затишком і спокоєм.
– Не вимагайте від військово-службовця максимум уваги до себе, – наголошують фахівці. – Спробуйте створити відповідну атмосферу, у якій би людина захотіла сама змінити ситуацію на краще. Це і буде початком ефективної адаптації.
Пам’ятайте: демобілізовані – це люди, які пережили страх смерті та інші негативні емоції, яких немає у мирному житті. У зв’язку з цим, у них відбувається переосмислення життєвих цінностей. Аби вони швидше повернулися до звичного життя, спілкуватися з ними краще природно і відверто.
***
За проведену роботу колектив Центру соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді у квітні отримав подяку від військовослужбовців району. Для них вона – найбільша нагорода і означає дуже багато.
А тим часом їхня робота триває. Ось нещодавно ними підготовлено посилку з продуктами для бійців Першої танкової бригади та 41 батальйону, які приїздили провести в останню путь загиблого нашого земляка Сергія Бадуненка. Кошти для цієї передачі надали перший заступник голови РДА О. Пилипець, голова районного осередку Радикальної партії Олега Ляшка М. Давиденко та працівники ТОВ «Сівер-транс». Продуктами харчування допомогла і молодіжна організація «Альтернатива». Таким чином, волонтер Валерій Панюков передав передову дві чималенькі коробки з гостинцями. Буде хлопцям сюрприз.

Спеціалісти центру нагадують, що у них налагоджена тісна співпраця з перевіреним постачальником військової амуніції, з волонтерами. Отож з цих та будь-яких інших питань військовозобов’язані та їхні сім’ї можуть звертатися по тел. 2-26-27. Горе на двох – півгоря, разом – легше…

У війні на сході України Корюківщина вже втратила шістьох своїх синів… Дванадцять чоловіків отримали поранення…

З усіх мобілізованих нашого району лише дванадцять мають статус учасників АТО. Питання оформлення його зараз дуже гостро стоїть перед усіма військовими.

17 коментарів

 1. Ната говорить:

  Цитата: “З усіх мобілізованих нашого району лише троє мають статус учасників АТО. Питання оформлення його зараз дуже гостро стоїть перед усіма військовими”.

  ЛЮДИ, проснитесь! Какие статусы участников?
  Кто-нибудь получил по 1000 грн., как обещал Порошенко? Получил?
  А хотите еще одно “ЗДОБУЛИ”? ВОТ:
  Народные депутаты Украины НЕ ПОДДЕРЖАЛИ в первом чтении законопроект о медицинском обеспечении участников боевых действий.
  Законопроект предполагал, кроме прочего, получение ранеными военными компенсации стоимости самостоятельно приобретенных лекарств и изделий медицинского назначения, ежегодное бесплатное медицинское обследование, бесплатное обеспечение протезами, сообщает интернет-издание Хроника.инфо со ссылкой на сайт Подробности.
  Вот она ПЕРЕМОГА! Просто ПЕРЕМОЖИЩЕ!

  Да и правда! Шоб “херою” сидеть на майдане в колясочке протезы не нужны, ну и вид здоровый тоже.
  И вообче, “хероев” обратно не ждали, кому нужен лишний рот?

  Всьо нормально. Скачем дальше!

 2. партизан говорить:

  по стопам в_жа. Маладэц, ната, отработала.

 3. Ната говорить:

  Цитата: “по стопам в_жа. Маладэц, ната, отработала.”.

  Что не так? Может, я кого-то оскорбила? Может я соврала?
  Я привела общедоступную информацию. Я ничего не нарушила.

 4. вуж говорить:

  Ната, просто вуж, “партизану” хвiст засунув кудись…

 5. Ната говорить:

  Странно, что его никто не поддерживает. Мне казалось, в Корюковке “свидомих” больше.
  Наверное, не все “свидомие” умеют читать. Вернее, “не только лишь все – мало кто может это делать” (как тут не процитировать классиков “свидомизма” )

 6. вуж говорить:

  Ната, ничего странного. Народ, как обычно, затуркали. Да и в городе за власть возня началась или уже закончилась… И думают люди, что напишешь что-нибудь, а завтра СБУ поинтересуется, почему это ты не мобилизован до сих пор, а в нэте сидишь? Куртизан, который наезды на НКВД и МГБ совершает, не упоминает СБУ, почему то. Может сам сотрудник или там святые собрались?

 7. Ната говорить:

  Вполне возможно.Так сказать “активный участник акции “Найди сепаратиста в своем городе”. Но, с другой стороны, мы же ничего не нарушаем, только приводим факты, и только задаем вопросы, которые напрашиваются сами по себе.

 8. вуж говорить:

  Когда почки отобьют или печень, о фактах особо не поговоришь (если зубы останутся, к тому же)…

 9. Ди Джей говорить:

  Свидомых больше чем вы думаете, да за вами – троллями не успеваешь!!! А большинство просто не хочет нервы тратить на кремлевские подстилки!

 10. Ната говорить:

  Зачем же ты тратишь, придурок?

 11. вуж говорить:

  Куртизан ник поменял (писали же, что клещи проснулись), теперь он укушенный Ди!

 12. Ната говорить:

  Это он бандану одел.

 13. партизан говорить:

  Ната пиз_вата і в_ж дешеві гнилі боти, а то хвіст він засунув, язик ти свій засунув собі в жопу, гнилота. Ді джей, до речі, видно нормальна людина, а ви, тварюки, ще відповісте за все.

 14. Ната говорить:

  Не ругайся! А то ты таким образом подтверждаешь свою “исключительную” хохляцкую сущность.
  Хочешь возразить – давай! Мы готовы обсудить, поспорить.
  Понятно, что для вас, свидомых, лучше, когда человека, который выражает свое мнение, сжигают.
  Но все же …
  Ни от тебя, ни от Ди Джея (он же “укушенный Ди”) не поступало ни одного нормального возражения, ни одного конструктивного замечания.

  А насчет ” а ви, тварюки, ще відповісте за все”, посмотрим, кто будет смеятся последним.

 15. партизан говорить:

  О чем с вами спорить, пишешь из какого-то кобылозаводска, пиши, хозяин денежку даст иди бухай. о чем с ботами, тем более кацапами, спорить??? А по поводу сжигают, наши не знаю, а вот твои дружки пополченцы, действительно страшно издеваются над нашими пленными, хотя с кем и о чем это я. раша гуд бай. идите в хоккей играйте наноболтом, ублюдки.

 16. вуж говорить:

  Куртизан зол? А ведёт себя как обычный козёл…

 17. партизан говорить:

  да ты у нас поэт, гнида кацапская…

Залишити коментар