Знецінення гривні: кому це вигідно?

За минулий рік курс гривні відносно валюти збільшився в 3 рази. Ці зміни, породжені нестабільною ситуацією в Україні, викликали в українському суспільстві значний резонанс. І до нашої газети звертаються читачі, зокрема, інвалід першої групи Катерина Кугук своє обурення висловила таким чином: «Що ж це відбувається з цінами у магазинах та комунальними розцінками. Як нам виживати? Ви розумієте – зріє соціальний вибух!»08

Що сталося, коли Нацбанк зняв обмеження?

Коли глава Нацбанку Гонтарєва наприкінці лютого заявила, що знімаються всі обмеження на валютному ринку, долар стрибнув так, що у нас, простих людей, очі полізли на лоба (до 40 грн.). Натомість, кмітливі підприємці не розгубилися – цінники в їхніх магазинах змінювалися по кілька разів на день. Багато товарів, особливо продуктів харчування, розмели зі швидкістю звуку. Вигідно? Звісно! Хоча потім багатьом, аби не споглядати на порожні полиці в магазинах, довелося купувати товар за дорогу валюту. І тепер імпортні речі, те ж взуття (туфлі, босоніжки) за 1000 -1500 грн., мабуть, довго продаватимуться, бо ціни зросли, а зарплати і пенсії – ні. Скоріш за все, ми почнемо придивлятися до товарів вітчизняних виробників, які не надто ростуть в ціні. Загалом, якщо якість буде задовільною – це й не погано.
Пані голова Нацбанку швидко спохватилася і знову запровадила обмеження на валютному ринку.

Що відбувається сьогодні?

Нещодавно Україна отримала 5 млрд. доларів від МВФ. Половина цих коштів поповнила золотовалютні запаси Нацбанку. У глибині душі ми сподівалися: ось – ось долар почне падати. Та американська валюта суттєво не подешевшала, навіть останнім часом подорожчала. Кожен банк формує свою ціну, купити її можна в середньому за 26 грн., а продати – від 23,1 до 25,1 грн. У всіх банківських установах існує обмеження: в одні руки в день валюти вам продадуть не більше, ніж на 3 тис. грн., і заберуть з них 2 відсотки до Пенсійного фонду. Якщо ж людина банку продає валюту – два відсотки не беруться. Сьогодні черг за доларами немає…

Спекулянтам – сезон заробітків

Як не крути, а стараннями НБУ деякі «трудівники», наприклад, валютні спекулянти, мають можливість істотно підвищувати свій матеріальний рівень. Поки Нацбанк обмежував продаж валюти, на чорному ринку вона була, проте її в основному скуповували, і навіть за дуже високими цінами, що доходили до 30 грн. за долар і вище. Хлопці тримають руку на пульсі – у них найсвіжіші новини щодо ситуації з валютою, і найкращі пропозиції. Людям у обмінниках запропонують долар дешевше, ніж у банку копійок на 50 – 70, і настільки ж куплять дорожче. До того ж два відсотки не візьмуть. Але обачливі громадяни тричі подумають, поки підійдуть до незнайомого міняйла. По – перше, можуть підсунути фальшиві долари і гривні, а по – друге, просто кинути – забрати гроші і – бувай здоровий…

Банки затамували подих…

Не проти заробити на плутанині з вартістю гривні – долара і банки, які вже давно почали активно «задирати» готівковий курс. «Особливо виграли ті учасники ринку, які не просто мали доступ до великих ресурсів, але й володіли інсайдерською інформацією про політику НБУ, — уточнює в одному з інтерв’ю директор економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин. – Уявіть, що ви точно інформовані про те, що, скажімо, через два дні гривня обвалиться. У цьому випадку можна без усякого ризику купити на всі гроші валюту за найвищим курсом і все одно через два дні бути у великому виграші».
Нацбанк визначає облікову ставку. Три роки тому вона була -7,99%, і долар тоді коштував трохи більше 8 грн. Тепер – 30%, і долар – 26 грн.

Експортери тиснуть… зі знанням справи

Знавці у сфері економіки кажуть, що експортери, а саме дві основні групи – аграрії та металурги, мають можливість тиснути на курс гривні. Зрозуміло, надто багаті люди, якщо не самі сидять у владних кабінетах, то тримають там «своїх» людей. Для них дешева гривня – небачені надприбутки. Тільки уявіть: витрати на виробництво продукції в Україні помірні, бо у нас дешеві сировина й робоча сила, а долар, який привозять із – за кордону – по 30 – 40 грн.!

За кордон поїде менше українців

Добре сьогодні почуваються ті, хто зберігає заощадження у доларах. Вони можуть собі дозволити і туристичну поїздку за кордон, і придбання автомобіля чи житла. Натомість переважній більшості українців поїздка до Туреччини чи Єгипту нині вже не по кишені. Деякі туристичні фірми просто лопнули. Є чимало випадків, коли агенції заборгували нашим громадянам за відмінені тури валюту, яка тільки у порівнянні з осінніми цінами зросла удвічі. Скоріше за все, виграють від цього вітчизняні курорти. Схоже, у нас просто немає іншого виходу, як освоювати Одесу та інші приморські міста, а також Західну Україну.
Власники валютних депозитів теж начебто у виграші, але трохи мулько від того, що не знають, яких змін «на краще» можна чекати від Нацбанку. Тож і забирати депозит не хочеться, і тримати страшнувато…

Вигоду має і бюджет…

Певну вигоду від знецінення гривні має і державний бюджет. Девальвація збільшує прибуток підприємств, в першу чергу експортерів, тож податкові надходження до бюджету збільшаться. Крім того, девальвація позитивно впливає на торговельний баланс. Однак відносне макроекономічне благополуччя нічого не має спільного з благополуччям населення. Ми стаємо біднішими з кожним днем.

Інвестори – напоготові!

Зниження собівартості виробництва, обумовлене падінням курсу гривні, приваблює іноземних інвесторів. Таку заяву зробив міністр економічного розвитку і торгівлі Айварас Абромавічус. За його словами, іноземні інвестори вже готові реалізовувати масштабні проекти в Україні, і єдиною перешкодою для них є військові дії на території країни. Як приклад конкретного бізнесу, Абромавічус згадав компанію Monsanto, яку він скромно назвав одним з найбільших в світі виробників насіння кукурудзи.

Що буде далі?

У меморандумі з МВФ на найближчі роки прогнозується курс долара на рівні 22- 23 грн. Держбюджетом на нинішній рік передбачено -21,7. Забезпечувати такий рівень Нацбанк може лише за рахунок обмежень на валютному ринку. Для цього розроблена спеціальна програма – тримати долар у певних межах. Якщо так буде, то, припускають фахівці, це може бути найкращим сценарієм на 2015 рік, який тільки можна очікувати. Тим не менше, на чорному ринку, котрий демонструє реальний курс, долар, скоріше за все, не падатиме нижче 26,5 – 27 грн. Банки також не відстають, і у них долар по 26 грн.
Якщо ж експортерам знову вдасться «натиснути» і змусити Нацбанк відмінити штучне обмеження доступу до купівлі валюти, стрибок висотою у 35 – 40 грн. за долар, а то й більше – реальність. Можливо, знову короткочасна, та пересічному українцю від того не легше. Наприкінці зими ми вже бачили, яким чином такі коливання впливають на наш добробут. До речі, ціни так і не поспішають ставати на місце після лютнево – березневого стрибка. А у наші гаманці ніхто нічого не додає. І не додасть…

Залишити коментар